Astronoomiafestival 2023

Sündmus

18:00 kuni 13:30

Sokka Puhkekeskus, Otepää vald

Foto

9.-13. augustil, siis kui iga-aastane Perseiidide tähesadu jõuab haripunkti, toimub Otepää vallas Sokka puhkekeskuses aasta suurim astronoomiale pühendatud üritus – Astronoomiafestival 2023. Populaarteaduslike ettekannete, teleskoobivaatluste, kontserdite ja muude tervele perele mõeldud tegevustega täidetud kokkusaamisele on oodatud kõik noored ja vanad taevavaatlejad ja astronoomiahuvilised.

Festivali päevane kava on sisustatud peamiselt ettekannetega, mis keskenduvad astronoomia ja selle uute arengute tutvustamisele. Seda viisil, miks peaks olema arusaadav ja huvitav kõigile. Käsitlevatest teemadest vaid mõnda mainides tuleb kutselistel astronoomidel ja teaduritel jutuks eksoplaneedid ja nende ematähed, äikesepilvede uurimine kosmosest, erakordselt suured teleskoobid ning uusimad missioonid Jupiteri ja terve universumi uurimiseks. Pausidel ja lõuna ajal saab läbi spetsiaalsete päikesetelesoopide vaadelda meie kodutähe pulbitsevat pinda, meisterdada töötubades või külastada Teaduskeskus Ahhaa täispuhutavat planetaariumi. Kahel päeval saab osa võtta astronoomiateemalisest mälumängust, mis koosneb nii teoreetilisest kui praktilisest osast ning mille parimatele on teleskoopide müügiga tegeleb veebipoop teleskoobid.ee välja pannud auhinnad.

Õhtused ajad on mõeldud veidi meeleolukamatele tegevustele. Võrreldes Astronoomiafestivali eelkäijaks olnud Astronoomiahuviliste kokkutulekutega, on üritusel ka võrdlemisi tihe kultuuriprogramm. Näiteks neljapäeva (10. august) õhtul kuuleb Sokka puhkekeskuse välilaval Tõnu Jõesaare tšellokontserti. Reede õhtupoolikul sõidutab rendibuss soovijad Otepää kultuurimaja juurde, kus toimub möödunud aastal meie seast varalahkunud Urmas Sisaski mälestuskontsert. Kirgliku astronoomiahuvilise, kes ammutas oma loomingut just taevastele objetidele mõeldes, parimaid palasid esitavad klaveril tema tütar Tiiu Sisask ja pianist Lauri Väinmaa. Festivalil osalejatele on kontsert tasuta, kuid pääset saab lunastada ka koha pealt. Laupäeva õhtul kuuleb natukene kiiremaid kosmilisi rütme, kui esineb multiistrumentalist Argo Vals, kellele järgneb DJ Planeet.

Hilisõhtud ja ööd kuuluvad festivalil otseloomulikult vaatlustele. Seda siis nii silmade kui teleskoopidega, mida peaks kõigi eelduste kohaselt ürituselt hulgim leidma. Sellegipoolest tasub üritusele ka oma muidu tolmu koguvad vaatlusriistad kaasa võtta. Küll neile üheskoos eluvaim sisse puhutakse. Paraku tuleb siinkohal hoiatada, et vaatluste eelduseks on enam-vähem selge taevas. Tuleb loota, et viimaste päevade vihmasemad ilmad tähendavad, et taevas on festivali ajaks sadanud kuivaks ja selgeks. Sokka puhkekeskuse asukoht suurlinnade valgusreostusest eemal teeb sellest peaaegu ideaalse paiga, kus sellel ajal taevas säravaid planeete (Saturn, Jupiter) ja niinimetatud süvataeva objekte vaadelda ja jäädvustada. Tõeliselt pime aeg saabub sellel ajal umbes kell 11st ja kestab varajaste hommikutundideni.

Peale astronoomiaga seotud tegevuste saavad osalejad tunda mõnu koha peal pakutavatest lisategevustest ja sportimisvõimalustest. Sokka puhkekeskuse majadest leiab õhtused kuumad saunad, karastava veega rabajärved ja tiigid, enamus pallimängudest, kettagolfi ja kirveviskamise võimaluse. Tahtmise korral saab lähedalolevas metsasalus mängida paintballi või aurutada kanuudega järvel. Laupäeva ennelõunal on plaanis ette võtta ühine matk lähedalasuva Vidrike järve vaatetorni.
Astronoomiafestivalile kiirelt registreerudes saab veel loota majutusvõimalusele. Alati võib kohale tulla enda majutusega – telgi või karavaniga.

Ürituse korraldajaks on Eesti Astronoomia Selts.
Toetavad Eesti Teadusagentuur, Teaduskeskus AHHAA, Energia Avastuskeskus ja teleskoobid.ee.

Lisainfo, kava ja registreerimine: https://festival.astronoomia.ee/

Taavi Niittee, Eesti Astronoomia Selts