Milline näeb välja 3D skaneeritud putukas?

Sündmus

kuni

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Foto: Elen Kontkar

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed osales muuseumide digitaalse inkubatsiooni programmis, mille tulemusena saab muuseumi kogude eksemplare vaadata 3D-mõõtmes. 

128 Euroopa muuseumi ja teaduskeskuste projektide hulgast väljavalitud Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia idee andis võimaluse osaleda digitaalse võimekuse arendamise programmis DOORS, mida koordineeris Euroopa teaduskeskuste ja muuseumide ühendasutus ECSITE. Eelmise aasta sügisel valiti välja veel 20 pilootprojekti, kes said toetuse idee ellu viimiseks. Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaeda esindas projektis harrastusteaduse ekspert Veljo Runnel. 

Idee sündis vajadusest kasutada 3D-objekte nii harrastusteaduses kui ka õppetöö eesmärgil. „Meie projekti eesmärgiks oli oma asutuses bioloogiliste objektide 3D skaneerimise võimekuse loomine ning arendada välja 3D-objektide uurimiseks mõeldud rakendus,“ seletas Runnel. „Selleks, et rakendusega midagi saaks ka peale hakata, oli kavas skaneerida loodusmuuseumi zooloogilistes kogudes olevaid objekte – imetajate koljusid ning putukaid. Kogu tegevust raamistas aga oluline lisaülesanne – siduda 3D-failide talletamise võimekus elurikkuse andmesüsteemiga PlutoF.“  

Rakendus Threedoscope, mida arendas partnerfirma OÜ 5D Vision, võimaldab 3D-objektide vaatlemist ja uurimist. Rakendust saab kasutada nii õppetegevuses kui ka harrastusteaduses. Rakenduses ilmuvaid objekte skaneerib Tartu Ülikooli doktorant Toivo Ylinampa, kes zooloogiliste putukakogude digitaalseks talletamiseks arendab mikroobjektide skaneerimise roboti. Masina toimimise põhimõtteid on ta käinud tutvustamas teaduskonverentsidel ka Ameerika Ühendriikides. „Seadmega saab näiteks skaneerida putukakogude eksemplare, kus ühest putukast tuleb teha kümneid tuhandeid fotosid ning automatiseeritud protsess teeb kogu töö palju kiiremaks,“ selgitas Runnel.

Veljo Runnel ja Toivo Ylinampa tutvustasid Tartu Postimehe ajakirjanikule Egeli Raudmäele kogudes eksemplaride skaneerimist. Artiklit saab lugeda Tartu Postimehe veebis.

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed osaleb DOORS – muuseumide digitaalse inkubatsiooni võrgustikus. DOORS projekti toetab Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020“ grandilepingu nr 101036071 alusel.  

Lisateave: 

Tartu Ülikooli loodusmuuseum      
tel 737 6076      
loodusmuuseum@ut.ee         
www.natmuseum.ut.ee   

Tartu Ülikooli botaanikaaed   
tel 737 6180   
botaed@ut.ee   
www.natmuseum.ut.ee