Õpilaste teadusfestival 2023

Õpilaste teadusfestival on kevaditi toimuv suursündmus, millega tähistame teadust ja noori teaduses. Festival toimus Eesti Rahva Muuseumis 11.-12. aprillil 2023. 

JÄRELEVAADATA ÜLEKANNET AUTASUSTAMISEST SAAB SIIT

Pilt 1

2023. aasta õpilaste teadustööde riikliku konkursi tulemused:
Gümnaasiumiastme

I preemia (1500 €)
Leene Pärtel (Hugo Treffneri Gümnaasium) 
töö „Taimede elurikkus XX sajandi eesti maalikunstis“  eest (juhendaja: Ott Maidre);
Elo Joandi (Miina Härma Gümnaasium) töö „Toitumise tuvastamine juuste isotoopanalüüside põhjal: kaasaja ja arheoloogilise materjali juhtumiuuring“ eest (juhendajad: Mari Tõrv, Ester Oras, Holar Sepp ja Helen Semilarski).

II preemia (1100 €)
Elin Makkar (Tallinna Saksa Gümnaasium) 
töö „Ahhaa-elamuse kogemine Tallinna Saksa Gümnaasiumi gümnasistide ja Tartu Ülikooli tudengite näitel“ eest (juhendajad: Jaan Aru ja Anu Tuulmets);
Joosep Toom (Miina Härma Gümnaasium) töö „Kui palju rakendavad 10 kõige räägitumat keelt ning nendega võrreldes eesti keel heli kõrguste muutust?“ eest (juhendaja: Hendrik Vija).

III preemia (700 €)
Jaagup Kuuskla 
ja Fred Järv (Nõo Reaalgümnaasium) töö „Püsiva orgaanilise saasteaine trikloropropaani mehhanokeemiline muundamine platform-kemikaaliks Grignardi reaktsioonis” eest (juhendajad: Aivar Vinne, Riina Aav ja Jagadeesh Varma Nallaparaju);
Mia Marie Sukles (Tallinna Reaalkool) töö „Inimese papilloomiviiruse vastase vaktsineerituse tase ja sellest keeldumise põhjused kolme Eesti gümnaasiumi näitel ” eest (juhendajad: Tiina Talvi ja Elen Vettus).

Põhikooliastmes
I preemia (1000 €)
Laura Veerde (Tartu Luterlik Peetri Kool) 
töö „Toiduvärvi E102 (tartrasiin) sisalduse määramine limonaadides ja pirnimaitselises siirupis“ eest (juhendaja: Joana Jõgela)
Saamuel Palu (Kadrina Keskkool) töö „Viimane okupatsioonieelne Kaitseliidu Peastaabi ülem kolonel August Balder. Elu, tegevus ja perekonnalugu“ eest (juhendajad: Jane Palu ja Evelin Tiiter).

II preemia (800 €)
Carolina Mikk (Tallinna Kivimäe Põhikool) 
töö „Õpilase elu diabeetikuna: teatmik õpilastele ja õpetajatele“ eest (juhendajad: Tiina Mikk ja Kaja Vaikla);
Kristjan Liiv (Tallinna Reaalkool) töö „Folkloori uurimine tehisintellekti abil kodu ja koduvälise ruumi vanasõnade näitel“ eest (juhendaja Reet Varik).

III preemia (700 €)
Rainer Ahi ja Trevor Roger Kuusk (Jüri Gümnaasium) 
töö „„Investeerimisteemaline õpperakendus ,,Studenx”“ eest (juhendaja: Carolina Remmet);
Hanna Elisabet Haav (Tallinna Toomkool) töö „Prügi sorteerimise tähtsus meie ühiskonnas“  eest (juhendaja: Hele-Mai Haav).

Parimatel õpilasuurijatel on võimalus avaldada oma tööd õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake: www.akadeemiake.ee 
Erinumber ilmub hiljemalt 2023. aasta septembrikuus.
 


Festivali raames leiab aset ka õpilaste teadustööde riikliku konkursi II voor, parimate tööde posterettekannetega on võimalik tutvuda kõigil külastajatel. Posterettekandeid saavad uudistada kõik külastajad, ühtlasi on see hea võimalus uurimisteema leidmiseks õpilastele, kel loov- või uurimistöö tegemine alles ees. 12. aprillil antakse üle riiklikud preemiad ja koostööpartnerite eriauhinnad. Üle mitme aasta tutvustavad festivalil oma uurimusi ka algkoolide õpilased.

Õpilaste teadustööde konkursi kogumikust saad lugeda kokkuvõtteid kõigist konkursile esitatatud töödest.

Kahe päeva jooksul toimuvad töötoad, teadusetendused ja ettekanded.  
Töötubadesse on vaja eelregistreerida kodulehel: miks.ee/tootuba. Lisaks on võimalus kuulata inspireerivaid ettekandeid. Festival on ka hea viis õpilastele tulevase uurimis- või loovtöö teema leidmiseks ja inspiratsiooni ammutamiseks. Õpilased, kellel on uurimistöö tegemine alles ees, saavad näha, mida ja kuidas teised õpilased uurinud on. Lisaks saab ülevaate erinevatest kasutatavatest meetoditest ja võimalustest töö tegemisest ülikoolide või teadusasutuste juures. Sarnaselt õpilastele jagub inspiratsiooni ka õpetajatele, keda julgustame kasutama enda klassiruumis põnevaid lahendusi ning miks mitte tegema koostöö kooliväliste organisatsioonidega. 

Samuti julgustame kõiki (kooli)gruppe osa võtma lavaprogrammist, kus erinevate teaduse ja inseneeriaga seotud elualade esinejad tutvustavad kaasahaaravalt oma tööd ning aitavad seeläbi noortel teha teadlikumaid karjäärivalikuid. Lavaprogrammile ei pea registreerima, saali mahub ligi 300 inimest ja kõik huvilised on oodatud! Teaduslikku kultuurielamust pakuvad teadusteatrid. Lisaks kutsub külastajaid uudistama messiala koos teaduse populariseerijatega üle Eesti. 

Festivalil osalemine on kõigile tasuta - astu lihtsalt Eesti Rahva Muuseumisse sisse! Koolidel ja teistel suurematel gruppidel palume oma külastuse võimalusel eelnevalt registreerida, et saaksime teie tulekuks paremini valmis olla. Märtsikuus registreeritud gruppidele saadame käepaelad ette - nii ei pea te kohapeal järjekorras seisma! Registreeri oma grupp siin.
Õpilaste teadusfestival on külastajatele avatud teisipäeval, 11. aprillil kell 9.30-18.00 ja kolmapäeval, 12. aprillil kell 9.15-15.00. Õpilaste teadustööde riikliku konkursi autasustamine algab kolmapäeval kell 13 ning ülekannet auhinnagalast saab jälgida ka portaalis miks.ee.

NB! Festivali ajal (11.-12. aprillil) saad käepaelaga tasuta külastada ERMi näituseid ning sõita Tartu linnaliinibussidega!
Tavakülastajal on võimalik osta süüa ja juua restoranist Pööripäev mõlemal festivali päeval.

Vaata täpsemat infot lehe paremas servas asuvast menüüst!

Lisainfo:
Annely Allik
Tel: 730 0333
annely.allik@etag.ee

NB! Õpilaste teadusfestivali pildistatakse ja õpilaste riikliku teadustööde konkursi autasustamist kantakse üle portaalis www.miks.ee. Korraldajatel on õigus kasutada pildi- ja videomaterjali hiljem veebi- ja trükimaterjalides.