ÕTF-i lavaprogramm 2023

õpilaste teadusfestival

NB! Lavaprogrammi kuulamiseks/vaatamiseks EI OLE VAJA eelregistreerimine. Tule lihtsalt Jakob Hurda saali!


11. aprill 2023

11.00-12.00 Teaduslavastus "Professor Peni" ETENDUS ON EELKÕIGE NOOREMALE VANUSERÜHMALE!
Kui Mait on vanaema juures maal, on tema mängukaaslaseks enamasti koer nimega Peni, kes on targem kui ta välja näitab, aga põhiliselt huvitab teda see, kuidas maavarasid mullast välja kraapida saaks. Ühel päeval pakub Mait Penile, et nad võiksid mängida maavarade väärindamist ja sauruse DNA otsimist. Ja mäng algab … Teatribussi mänguline lastelavastus toidab laste teadmisjanu ja innustab teadust nägema ka seal, kus seda justkui esmapilgul polegi. 

13.00-13.45 "Kuidas leida oma unistuste eriala või töö?" 
Kas sina juba tead, milline on sinu tulevane unistuste eriala? Oled juba välja mõelnud, kuidas või mida teha, et leida oma unistuste töö? Kui veel päris mitte, siis tule ja vaata, mida räägivad oma kogemusest kolm noort õppurit Argo, Robin ja Elisabeth.

Argo ja Robin on täna 12. klassi abituriendid, kes käisid möödunud sügisel töövarjuks kahes väga ägedas Eesti tehnoloogiaettevõttes. Argo varjutas näiteks Eesti ühe hinnatuma tehnoloogiaettevõtte ja tööandja Wise tarkvaraarendajat.Töövarjutamine võimaldas mul piiluda ükssarviku staatuses idufirma telgitagustesse koos meeldiva ja asjaliku eksperdiga. Üksainus neljatunnine kohtumine andis põhjaliku ülevaate tarkvaraarenduse olemusest suurettevõttes, aitas märkimisväärselt kaasa minu karjäärivaliku tegemisele ning laiendas minu tehnilist silmaringi. Paremat ja lihtsamat võimalust enda tulevikuplaanidega tegeleda ei kujuta ettegi!” innustab ta ka kõiki teisi noori töövarjutamise võimalusi lähemalt uurima. Robin sai aga hindamatu kogemuse autonoomsete süsteemide arendamise ettevõttest Milrem Robotics, kus ta nägi ühe päeva jooksul lähemalt testinseneri tööpõldu. Elisabeth on TalTechi ärinduse eriala tudeng ning oskab rääkida kõigest sellest, mis imeloom on tudengivarjutamine ning miks tasub oma eriala valida just tehnikaülikooli omade seast.

2023. aprill on Tuleviku Tegijate töövarjutamise kuu. Tule töövarjuks ja leia oma unistuste tee. Vaata lähemalt tulevikutegijad.ee ja pane ka endale paar kohtumist kirja!

15.00-15.45 "Kuidas hoida eesti keelt Youtube'i teadust populariseerivate videote abil?" 
Kui tahad mõne loodusnähtuse kohta uurida, kust sa infot ammutad? Kooliõpikust? Vikipeediast? Või Youtube’ist? TikTokist? Üha enam tarbime infot visuaalselt. Aga kas eesti keeles leidub üldse netis midagi sisukat? Mis eesti keelest saab, kui oma teadmised maailmast saame ainult inglise keele vahendusel?
Videoõps on Youtube’i kanal, kust leiab eesti keeles harivat videosisu väga erinevatel teemadel – füüsikast kirjanduse ja matemaatikast bioloogiani. Ettekandes räägime, miks ja kuidas me neid videoid teeme ning kuidas ka eesti keeles võiks rohkem Youtube’is teadust populariseerida.

Videoõpsi bioloogiavideote sari on kõigile Eesti üldhariduskoolidele kättesaadav tänu toetusele Euroopa Sotsiaalfondi meetmest „Kaasaegse ja uuendusliku õppevara arendamine ja kasutuselevõtt“.

17.00-18.00 Algklasside uurimisprojektide autasustamine
Sel aastal on õpilaste teadusfestivalil väljas 25 algklasside uurimisprojekti, mida tutvustavad noored autorid. Mitmed teadust populariseerivad organisatsioonid soovivad tunnustada noori uurijad ning on välja pannud tublidele osalejatele auhindu, mida autasustamisel välja anname.


12. aprill 2023

10.30-11.00 Tartu Loodusmaja teadusteatri etendused
Tartu Loodusmaja keskkonnasõbraliku disaini õpilased tutvustavad loodust säästvaid tegevusi läbi kahe õpetliku minilavastuse:

  • "Linnapreili metsas"

Mis saab siis, kui üks loodust mitte tundev linnapreili satub metsa? Kas kohalikud metsaasukad ei pane tema olemasolu tähelegi või annab külaline hoopis õppetunni kõikidele osapooltele?

  • "Kuidas see töötab?"

Etenduses selgitab loodusuurija igapäevaseid nähtusi lõbusamal, näitlikul/näitleval viisil. 

11.15-11.50 Teadusteatri "Tipp ja Pauk" teadusetendus "Kuidas me Tarvanpäält Dorpatisse läksime"
Neli sõbrannat Ellerin, Krõõt, Aita ning Leelo asuvad naerisortide arenduse kuulutuse peale teele pisikesest Tarvanpää asulast suurde Dorpati linna. Tee peal kohtuvad nad erinevate takistustega, teevad ajalugu ja sekka ka natuke keemiat. Lõpus aga ootab neid tõeline üllatus.

Rakvere Reaalkooli ja Rakvere Riigigümnaasiumi noortest koosnev teadusteateri õpilased toovad lavale seiklusliku lavastuse, mis pakub nii kultuuri kui ka teaduselamust.

13.00-15.00 Õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimate autasustamine
Autasustamisel antakse üle nii riiklikud autasud kui ka koostööpartnerite eriauhinnad. Auhinna tseremooniat saab vaadata ka ülekandena www.miks.ee/teadusfestival .

Esinejate logod