Lavakava

Õpilaste teadusfestivali on 12.-13. aprillil Jakob Hurda saalis mitmekesine programm, mille fookuses on inseneeria. Kuulama ja osalema ootame huvilisi igas vanuses. Eelnev registreerimine ei ole vajalik!

TEISIPÄEV, 12. APRILL

 • 10.45 - 11.15 Kuidas minust sai insener ning kui äge on minu tööpäev!"
  Mari Allik, TÜ observatooriumÕpilaste teadusfestival

Mari on kosmoseinsener. Ta töötab Tartu Ülikooli observatooriumis ning tegutseb igapäevaselt laboris. Ta räägib sellest, mida ta täpsemalt seal teeb ning mis on selle kõige juures tema jaoks ülimalt põnev ning äge. Et anda paremat aimu oma tegemistest on Mari lubanud teha ka väikese demokatse! Tule kuula ja vaata ning küsi julgelt küsimusi! 

 

 • 11.30 - 12.00 Mida teeb hea näitus külastajaga?!"
  Maaja Kuiv, EXPORABBITÕpilaste teadusfestival

Kindlasti oled käinud muuseumis, näitusel, teadus- või avastuskeskuses, kus saab väljapandut katsuda, uurida, sellega midagi teha ja katsetada. Lahe, eks?! Aga oled sa mõelnud, kuidas need väljapanekud ja eksponaadid sünnivad? Kes neid leiutab? Milliseid teadmisi ja oskusi selleks vaja läheb, et üht ägedat näitust luua? 

EXPORABBIT on olnud osaline mitmete erinevate väljapanekute ja näituste loomisel ning teab, kuidas sünnivad ideed ning milline keeruline töö on näituste sünni taga. Ettekandes saab näha põnevat materjali eksponaatide ehitamisest ning kuulda lugusid juhtumistest nende loomisel. Tule kuula – ehk lööb sinuski välja kirg vormida teadust tutvustavaid eksponaate tulevasteks näitusteks! 

 

 • 12.15 - 12.45 Kus mul neid reaalaineid ikka vaja läheb?"
  Novella Uiga ja Peter Kipp, Solaride

Õpilaste teadusfestival

Kui Novella ja Peter lahendasid koolis trigonomeetria kodutööd, ketras neil peas ainult üks mõte - kus mul seda ikka vaja läheb?. Mõned aastad hiljem tekkis neil suur huvi inseneeria vastu, kui liituti Solaride tiimiga ning hakati ehitama Baltimaade esimest päikeseautot. Ja ühtäkki oli reaalainetes õpitut vaja päriselt rakendada.  

Tule, kuula ja arutle Peteri ja Novellaga, kus koolis õpitud teadmisi reaalselt vaja võiks minna. 

 • 13.00 - 13.30 „Energiamaailma ägedad võimalused nutikatele noortele"
  Raivo Oras, Eesti Energia

Kas sina tead, mida teeb insener? On sul aimu, mida sina igapäev kasutad, mida just insener on välja kavandanud ja loonud? Tuleb välja, et inseneri töö on väga mitmekesine ja huvitav ning parim selle juures on, et pidevalt saab välja mõelda ja tööle panna uusi ja paremaid lahendusi. 

Eesti Energias on tegutsemas palju erinevate alade insenere, kelle tegemistest saabki lähemalt kuulda. Samuti selgub, miks insenere on aina juurde vaja ning mida tasub õppida, kui tekkis huvi tulevikus ise inseneri ametit proovida. 

 • 13.45 - 14.30 Psühhobussi hariduslik teadusetendus
  Eliise Marie Rebane ja Pärtel Reppo, Psühhobuss

Õpilaste teadusfestival

Teadusetenduses annab Psühhobuss läbi põnevate katsete edasi huvitavaid teadmisi psühholoogia ja iseenda kohta. Räägime  inimese tajust ehk sellest, kas oma silmi-kõrvu ja muid meeli ikka saab usaldada ja milliseid trikke nad meile mängida võivad. Kaasame publikut ja anname kõigile võimaluse saada meeliavardavaid kogemusi ning oma võimed proovile panna. 

 • 14.45 - 17.30 Arhitektuurikooli projekti Kooliruum 2022" lõpuüritusÕpilaste teadusfestival

Kooliruum’22 on üle-Eestiline uurimuslik ja mänguline loovtööprojekt, mille käigus kasutavad õpilased erinevaid teaduse ja disaini meetodeid, et uurida, milline on tänane kool ja luua visioon uuest koolist. Projekti lõpuüritusel tutvustavad valitud osalejad oma loovtööprojekte liftikõnedena. Tule kuulama ja uuri projekti kohta lähemalt www.schoolspace.ee  

 

KOLMAPÄEV, 13. APRILL

 • 10.15 - 10.25 Tartu loodusmaja teadusteater „Müstiline kapp"

Kas oled kunagi mõelnud, milline elu peitub sinu riidekapis? Mida teevad su riided samal ajal kui kapi uksed on kinni? Või tead sa kuidas läbi riiete keskkonda hoida?  Keskkonnasõbraliku disaini õpilased on lahendanud selle müsteeriumi ning tutvustavad sullegi neid tegevusi läbi õpetliku minilavastuse. 

 • 10.30 - 10.40 Tartu loodusmaja teadusteater „Kevade märgid"

Otsime ja märkame kevadet, näeme väikeses suurt ja uudistame kuidas kevadet uurida. 

 • 10.55 - 11.20 Põlva kooli teadusteater

Publiku ette astuvad teadusmustkunstnikud võistlevad parima illusionisti tiitlile. Näha saab efektseid keemia ja füüsika katseid.  

 • 11.35 - 12.10 Viljandi Gümnaasiumi teadusteatri etendus „Kolme jalaga maa peal"

Maailm on katki. Kes või mis on süüdi? Teeme maailma terveks! Kabooooom. 
Lavalugu loodusteaduslike katsetega modelleeritud elu hävingust Maal, taas tärkamisest ja kõige maise teed minemisest. 

 • 13.00 - Õpilaste teadustööde riikliku konkursi PARIMATE AUTASUSTAMINE