Selgusid 2023. aasta parimad õpilasleiutajad

08. Dets 2023

Pilt

5. detsembril tunnustas Eesti Vabariigi presidendi abikaasa Sirje Karis Tallinnas Proto avastustehases õpilasleiutajate riikliku konkursi laureaate. Samuti anti üle koostööpartnerite eripreemiad.

Tunnustuse pälvis 37 õpilasleiutajat, kelle mõttelennu ja kätetöö tulemusena valmis 29 silmapaistvat leiutist, mis pakuvad lahendusi igapäevastele probleemidele. Tunnustuse osaliseks said ka esimese ning teise preemia saanud tööde juhendajad – kokku tunnustati 15 juhendajat 14 töö eest.

Eesti Teadusagentuuri korraldatav õpilasleiutajate riiklik konkurss julgustab õpilasi loovalt mõtlema ja otsima lahendusi igapäevaeluga seotud probleemidele.

Konkursi hindamiskomisjoni esimehe Tanel Liira sõnul möödus selle aasta konkurss õppimise tähe all ja oli täis positiivseid üllatusi, kuna sel korral oli leiutiste läbivaks teemaks keskkond ning selle säästmine.

„Alati ei pea jalgratast leiutama, vaid tähtis on probleeme märgata ja selle põhjal uusi asju disainida ning lõpuks see kõik meisterlikult üheks tervikuks kokku kirjutada. Kiidan kõiki noori leiutajaid suurepäraste leiutiste ja saadud positiivsete õppetundide eest – aitäh, et õpetasite mind taas rõõmustama ja imedesse uskuma,“ ütles Liira.

6–7-aastaste laste ja I kooliastme kategooria (1.–3. klass)

  • Esimese preemia sai Tallinna Reaalkooli 3. klassi õpilane Georg Gorošintöö „Silmakas“ eest. Tegu on rakenduspõhise viisiga, kuidas meditsiinitöötajad saaksid tõhusamalt patsientidele õigel ajal ravimeid anda või protseduure teostada.
  • Tallinna Mustjõe Gümnaasiumi 1. klassi õppur Mia Kulpin pälvis tunnustuse töö „Marjapõll“ eest, mis on pisike topsiga põll, kuhu sisse saab mugavalt marju korjata nii, et käed on samal ajal vabad.

II kooliastme kategooria (4.–6. klass)

  • Esimese koha preemiad said Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilased Mark Holland ja Inger Hermia Kaju. Mark Hollandi leiutis „Magneetius“ aitab kipsis oleva jäseme vereringet parandada. Inger Hermia Kaju idee „2in1 Supertaskud“ leiab lihtsa lahenduse taskute puudumisele – tema idee kohaselt saab taskuid lisada plastikust trukkide või vööga kinnitavate taskute abil.

III kooliastme kategooria (7.–9. klass)

  • Peapreemia sai Viljandi Kesklinna Kooli õpilane Kuldar Vorobjov töö „Jalgrattaseen“ eest, millega ta leiutas viisi, kuidas linnas rattaid tõhusamalt hoiustada ning kaitsta ka ilmastiku muutlike tingimuste eest.

Gümnaasiumi ja kutseõppeasutuse kategooria

  • Esimese preemia said Peeter Kuusik ja Mihkel Kuusik Põltsamaa Ühisgümnaasiumist tööga „Turbiinifilter“, mis on viis diiselautode tahmafiltrite keskkonnasäästlikumalt vahetamiseks taskukohase hinna eest.
  • Lisaks sai esimese koha tunnustuse ka Tallinna Õismäe Vene Lütseumi abiturient Anna Latõševa idee „KooliFreelance Nutiõppe Platvorm“ eest, mille kaudu saavad õpetajad ning loometeenuste tellijad oma jõud ühendada ning õpilased saavad koolitükke tehes lisaraha teenida.

Parima kooli preemia pälvis Tartu Reiniku Kool. Lisaks headele tulemustele kerkis esile Mart Reiniku Kool rohke osavõtuga, kus kõik tööd olid silmapaistvad ja tekitasid mitmel korral komisjonis arutelu. Osaliselt võib parima kooli preemiat võtta kui tänuavaldust koolipoolse toetuse ja hea juhendamise eest ning motivatsioonipreemiana, et edaspidigi õpilasi konkursile suunata.

Lisaks andsid 16 asutust tähelepanuväärsete ideede eest eripreemiaid erinevates valdkondades: Transpordiamet, Patendiamet ja Maailma Intellektuaalomandi Organisatsioon (WIPO), Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Kliimaministeerium, Taani kuninglik saatkond Eestis, Tallinna Tehnikaülikool, Pipedrive, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV), Energia avastuskeskus, ERRi Lasteekraan, Proto avastustehas, Lottemaa teemapark, AS Admirals, OÜ Merkuur, ajakiri Minu Maailm ja Eesti Teadushuvihariduse Liit. Koostööpartnerid autasustasid rohkem kui 40 lennukat mõttelendu.

Konkursil osales 406 ideega 536 noort leiutajat 88 koolist, lasteaiast ja huvikoolist. Töid hindas ekspertidest koosnev komisjon, kuhu kuulus insenere, disainereid, leiutajaid, õpetajaid, patendiametnikke jt.

Konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur ning rahastab Haridus- ja Teadusministeerium.

Lõpugala pildigalerii

Riiklike preemiate laureaatide kogu nimistu leiab Eesti Teadusagentuuri kodulehelt.