Britid leidsid lindude lemmikvärvi

George Rabin ja Edward James Thurlow on vaid 15-aastased noormehed Suurbritanniast Somersetist, kuid kuna nad pälvisid oma täiesti iseseisvalt algatatud uurimistööga BBC (Briti Rahvusringhäälingu) loodusprogrammi tähelepanu, siis teavad neid vähemalt neli miljonit kaasmaalast. Paljud Ühendkuningriigi linnuvaatlejad võtsid noortega ka ühendust, et abiks olla.

 

Poisid küsisid väga lihtsa küsimuse – kas lindudel on lemmikvärv? „Selline küsimus tuli pähe ja mõtlesime, et seda katset on ju väga lihtne teha,“ rääkis Rabin, kes nimetas oma kolmeks lemmikuks magusa tee, linnud ja psühholoogia.

brit
Foto: Euroopa Komisjon

Igaüks saab kodus teadust teha

Küsimusele vastuse saamiseks kasutasid nad sinist, rohelist, kollast ja punast sööturit ning üht läbipaistvat sööturit kontrolliks. Lindude eelistuste hindamiseks märkisid nad üles kaks arvu: mitu korda lind seadmes söömas käis ja kui palju muutus sööturite kaal. „Nii saab igaüks kodus teadust teha, sest uhket varustust pole vaja, ja pealegi on see üsna uurimata ala,“ lisas Thurlow.

Pärast esimese eksperimendi lõppu oli noormeestel andmebaasis 3205 sissekannet. Neist kolmandik märkis, et linnud külastasid sinist sööturit. Teine lemmik oli roheline söötur. Rabin selgitas, et lindudel on parem nägemine kui inimestel, sest neil on nelja liiki kolvikesi (inimestel enamasti kolme liiki) ja see võimaldab neile palju suurema lahutusvõime. „Nii näevad linnud ka ultravioletset  valgust,“ ütles ta.

Thurlow lisas, et nad oletavad ka seda, et punane ja kollane olid lindude silmis ebapopulaarsed, kuna looduses märgivad need värvid sageli mürgiseid aineid.

Tulemuste põhjal sõnastasid noormehed muuhulgas sellise järelduse, et sinistel lennukitel on suurim võimalus lindudega põrkuda, aga kollasteil väikseim.

Lindude ja lennukite säästmine

Poisid ütlesid, et nende uurimus ja selle tulemused ei pruugi küll otseselt maailma päästa, aga samas saab päästa paljude lindude elusid ja säästa lennufirmade õhusõidukite remontimiseks kuluvat raha, kui tulemusi rakendada turbiinide või lennukite projekteerimisel, et linde lennukitest eemale peletada.

Praeguseks on Rabin ja Thurlow oma tööga tegelenud aasta, kasutades selleks koolist vaba aega. „Alustasime kolm nädalat enne kohalikku konkursi ja nüüd oleme siin – uskumatu!“ rõõmustas Rabin. Edasi plaanivad nad kaasata oma uuringusse rohkem inimesi, vaadelda ka teisi liike ja teha rohkem taustauuringut lindude psühholoogia osas.

Poistel on ülikoolini aega, kuid huvipakkuvaid erialasid on neil palju, Thurlow'd paeluvad füüsika, neuroloogia, kunst ja fotograafia. Rabin ütles, et kui teadus ei saa ka tema tööks, siis hobiks jääb kindlasti. Teda köidavad enim loodusteadused ja psühholoogia.

Marii Kangur