Mikroobide päeval avaneb silmale nähtamatu maailm

Sündmus

13:00 kuni 17:30

Tartu Ülikooli  molekulaar- ja rakubioloogia instituudis ning genoomika instituudis (Riia 23, Tartu)

Mikroobide päeva flaier

Eesti Mikrobioloogide Ühendus tähistab 17. septembril Tartu Ülikoolis ülemaailmset mikroobide päeva, kus tutvustatakse populaarteaduslikus võtmes mikroobide elurikkust, nende olulist rolli looduses ja mõju inimese tervisele ning mikroorganismide kasutamist erinevates tööstuslikes ja biotehnoloogilistes rakendustes.
„Kutsume osalema eelkõige gümnaasiumiõpilasi ja loodusainete õpetajaid, kuid samuti on väga oodatud loodusteaduste ja meditsiini üliõpilased, õppejõud, rakenduskõrgkoolide ja põhikoolide õppurid ning teised mikrobioloogiahuvilised,“ rääkis Tartu Ülikooli mikroobse glükobiotehnoloogia teadur Triinu Visnapuu, kes on ka Eesti Mikrobioloogide Ühenduse juhatuse liige.

Tartu Ülikooli  molekulaar- ja rakubioloogia instituudis ning genoomika instituudis (Riia 23, Tartu) toimuva mikroobide päeva avab kell 13 Eesti Mikrobioloogide Ühenduse esimees professor Jaak Truu. Järgnevad otselülitused erinevates riikides toimuvatele samalaadsetele üritustele ning oma tervituse edastab virtuaalselt Euroopa mikrobioloogia seltside liidu president emeriitprofessor Bauke Oudega (Holland).

Kava jätkub noorteadlaste lühiettekannetega, kus tuleb juttu näiteks inimese mikrobioomist, biotehnoloogiast ja meditsiinilisest mikrobioloogiast, keskkonna mikroobidest, antibiootikumiresistentsusest ning toidu mikrobioloogiast ja -hügieenist.

Toimuvad põnevad töötoad, kus saab ise luua bakterite abil kunstiteose, panna kokku oma kaasaskantava mikroskoobi ja kasutada seda mikroobide vaatamiseks, uurida, kuidas helendavad bakterid toimivad sensoritena ja kuidas baktereid pärilikkusaine järgi ära tunda. Näitusel tutvustavad valdkonnaga seonduvat erinevad ülikoolid, organisatsioonid, erialaseltsid, ettevõtted ning silmaringi avardab mitmekesine videoprogramm.

Mikroobide päeval osalemine on kõigile tasuta, kuid selleks on avatud registreerimine aadressil https://estmikro.org/mikroobide-paev/

Mikroobide päeva korraldavad Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut, bio- ja siirdemeditsiini instituut ning genoomika instituut. Üritust toetavad Tartu Ülikool, Hasartmängumaksu nõukogu, Haridus- ja teadusministeerium, Ameerika mikrobioloogide selts (American Society for Microbiology), Euroopa mikrobioloogia seltside liit (Federation of European Microbiological Societies).

Lisateave:

Triinu Visnapuu, Tartu Ülikooli mikroobse glükobiotehnoloogia teadur, Eesti Mikrobioloogide Ühenduse juhatuse liige, +372 737 5013, triinu.visnapuu@ut.ee

Jaak Truu, Tartu Ülikooli keskkonnatehnoloogia professor, Eesti Mikrobioloogide Ühenduse esimees, jaak.truu@ut.ee