Loodusõhtu „Mis on ristimetsad ja milline on nende roll tänapäeva loodushoius?“

Sündmus

18:00 kuni 20:00

Tartu Ülikooli loodusmuuseum (Vanemuise 46, Tartu)

üritused Tartus - Tartu Ülikooli loodusmuuseum

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi veebruarikuu loodusõhtul räägib Marju Kõivupuu ristimetsadest, nende tekkeloost ja iseärasustest. Loodusõhtu toimub neljapäeval, 9. veebruaril kell 18.   

Loodusõhtul saame vastused küsimustele, mis on ristimetsad ja milline on nende roll tänapäeva loodushoius. Ristipuud on osa Kagu-Eesti matusekombestikust, mida on varemalt tuntud  hajusalt nii üle kogu Eesti kui ka meie lähimate naabrite, soomlaste ja lätlaste juures. Mujal piirkondades on matustel risti lõikamise komme hääbunud. „Tänaseks on see säilinud vaid ajaloolisel Võrumaal ja nii on ka mälestusristidega puudest kui inimese ja looduse religioossete suhete avaldumisest saanud kultuuripärand, haruldane kombekäitumise viis. Tänapäeva Eesti metsade majandamise kontekstis aitavad rituaalselt märgitud kaitsealused ristimetsad säilitada vanametsi ja hoida ala liigi- või elurikkust,“ rääkis Marju Kõivupuu. 

Marju Kõivupuu (PhD) on Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi maastiku ja kultuuri keskuse vanemteadur, kelle üheks uurimisvaldkonnaks on kultuuripärandi, surmakultuuri ja rahvameditsiini kõrval ka looduse ja inimese pärimuspõhised suhted. Ta on avaldanud arvukalt akadeemilisi ja populaarteaduslikke artikleid ning raamatuid, kes seisab hea looduslike pühapaikade ning ristipuude hoidmise ja kaitse eest.   

Loodusõhtu „Mis on ristimetsad ja milline on nende roll tänapäeva loodushoius?“ toimub neljapäeval, 9. veebruaril kell 18 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis. Osalemine piletiga 3 eurot

Osale loodusõhtul üle veebi Zoomis:

https://ut-ee.zoom.us/j/94402314566?pwd=ZnlOeWtjb2Z0dWYwcS9xNnNHalBFZz09

Meeting ID: 944 0231 4566
Passcode: ristimets

Loodusõhtut aitab korraldada SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.   

Lisateave:     
Tartu Ülikooli loodusmuuseum     
tel 737 6076     
loodusmuuseum@ut.ee      
www.natmuseum.ut.ee