Kaisi Pillarti koomiksid jutustavad faktitäpset ajalugu

Õpilaste teadustööde konkursilt eriauhinna pälvinud abiturient Kaisi Pillarti ajalootruude koomiksite fännide hulgas on nii Norra suursaadik kui ka Kostivere kooli ajalooõpetaja.

Tallinna 32. keskkooli gümnasist Kaisi Pillart veetis terve eelmise aasta suve nutitelefonis sõrmega koomiksit joonistades, peategelaseks üks ammune islami valitseja nimega Babur. Enne seda luges ta läbi Baburi päeviku, mis on teadaolevalt vanim säilinud islamimaade valitseja päevik. „Teistes ajalooraamatutes on kommenteeritud, et see on üks veidramaid ja huvitavamaid ajaloodokumente,“ märgib Kaisi. Baburi nimi sattus neiule ette ajaloo olümpiaadiks valmistudes ning kuna valitseja elukäik tundus ajaloohuvilisele neiule paeluv, uuris ta iseseisvalt edasi. „Ta elu oli värvikas, alustas vaese valitsejana ja suutis üles ehitada võimsa Moguli impeeriumi. Päevikus rääkis ta ka enda emotsioonidest, õnnetust armastusest, suhtest pojaga, kirjeldas sünnipaiga loodust, rääkis igapäeva asjadest inimliku nurga alt.“

Niisiis on mõistetav, miks sattus koomiksi peategelaseks üks kunagine Kesk-Aasia valitseja, kuid miks ikkagi koomiks kui ajaloo jutustamise formaat? „Kui ma hakkasin mõtlema, mis võiks olla minu uurimistöö teema koolis, siis mõtlesin, et olen terve elu kunstiga tegelenud ja mind huvitab ka ajalugu,“ räägib Kaisi. „Kui koomiksiga alustasin, ei olnud ma kunagi varem digitaalselt joonistanud, mul ei olnud ka vastavat varustust, mis tegi joonistamise protsessi üsna vaevarikkaks ja keeruliseks.“ Ta selgitab, et koomiksi formaat võimaldab tutvustada üht ajaloolist persooni võimalikult tõetruult ja samas kooliõpilastele paeluvamalt, kuna fakte illustreerivad pildiread.

Baburi koomiksiga võitis Kaisi tänavuselt õpilaste teadustööde konkursilt Tartu Ülikooli raamatukogu ja kirjastuse Argo eriauhinna. Tunnustusele järgnes leping kirjastusega ning tänaseks on raamatupoodidest leitav Kaisi teine koomiks, mis räägib viikingikuningas Olavist. Baburi koomiks ilmub poelettidele uue aasta alguses. Kirjastuse Argo toimetaja Triin Olveti sõnul on Olavi koomiks võitnud teiste hulgas juba Norra suursaadiku ning Kostivere kooli ajalooõpetaja Marko Zanevi südamed. „Samal hetkel, kui me Kaisi tööd nägime, oli selge: siin on talent! Kaisis on nii palju särtsu ja ideid, et jaguks vaid aega ja paberit nende teostamiseks,“ kiidab toimetaja. Nii koomiksite autor kui ka toimetaja kinnitavad, et mitmed õpetajad juba kasutavad koomikseid ajalootundides õppematerjalina.

Baburi koomiks
Kaisi Baburi koomiksi kaanepilt.

Kui Baburi pildidarja joonistas Kaisi nutitelefonis, siis Olavi koomiks valmis juba asjakohasema tehnilise varustusega, mistõttu Kaisi ise peab viikingikuninga elust jutustavat pildirida tehniliselt ja visuaalselt paremaks.

Kunst on Kaisi elus olnud nii pikalt, kui ta mäletab. „Vanaema ütles, et kui lasteaiast koju tulin, ei jõudnud jopet ära võtta, kui juba joonistama jooksin.“ Neiu on proovinud palju eri kunstistiile ning avastanud neid iseseisvalt, ühestki kunstiringis ta väga pikalt ei ole käinud. „Kindlasti on kasu olnud sellest, et olen õppinud mitmete kunstiõpetajate käe all. Olen kohanud palju eri stiile ja lähenemisi kunstile.“ Näiteks üks kunstiõpetaja pani palju rõhku loodusele ja värvidele, teine aga oli loomult justkui joonestaja ja nõudis korrektsust ja täpsust.

Tänavusel õpilaste teadustööde konkursil utsitas Kaisit osalema tema ajalooõpetaja. Eriauhinna saamine tuli neiule suure üllatusena. „See oli tõeline šokk minu jaoks, ei osanud reageeridagi! Kuigi mul oli seal uurimuslik osa Baburi elust, siis ma ei näinud enda tööd kui puhast teadustööd, see on kunst,“ räägib Kaisi ja soovitab teistel kahtlejatel kindlasti teadustööde konkursist osa võtta. Kunagi ei või teada, milliste inimestega see sind kokku viib nagu Kaisi puhul tema tööde kirjastajaga. Pärast gümnaasiumi lõpetamist soovib neiu kunstiõpingutega jätkata.

Baburi koomiks: https://baburikoomiks.wixsite.com/mysite

 

Autor: Sigrid Rajalo
Avaldatud: 22.11.2021