Raketlane Annabel nakatas tegemisrõõmuga

Noorte teadusvõistluse Rakett 69 12. hooaja kuue parima hulka jõudnud ühe noorima võistleja Annabel Lokna moto läbi saadete kõlas: „Kui see on loll idee, aga töötab, siis see ei ole loll idee!“

Raketi saate pardal kaasvõistlejaid tegutsemislusti ja rõõmsa meelega natakatud Annabel (16) jälgis Raketi saadet juba aastaid ning kandideeris võistlusele koos sõbrannaga, et vaadata, kaugele eelvoorudest üldse jõuab. „Ma ei oodanud seda, et saatesse pääsen, üllatus oli suur!“ Sealt edasi hooaja kuue parima hulka jõudmine oli veelgi suurem üllatus. „Telekast vaadates on tundunud, et kõik on hästi targad ja ma ei ole ju samal tasemel, aga tegelikult lahenevad saate ülesanded enamasti põhikooli teadmistega,“ rääkis neiu, kes on tänavu lõpetamas põhikooli. Teiste võistlejatega võrreldes vahet teadmistes tunnetas ta saates, kus teadusteatri vahendi saamiseks tuli ülesandes leida raadiomajakate abil lennuki asukoht. Annabel ei olnud veel koolis siinuseid, radiaani ja faasinihkeid õppinud, kuid kaasvõistleja Mattias Timm tegi talle saate eel kiirkursuse. „Sain nii palju aru, et oskasin seda ülesannet teha.“ Läbi saadete on Annabel jäänud silma pealehakkamisega – kui ette tuleb teema, mida ta pole erinevalt gümnasistidest veel õppinud, tuleb lihtsalt loominguline olla ja lahendus muul moel välja mõelda.

Annabel
Annabel teadusteatri etendust tegemas. Foto: Vesilind OÜ

Teadusteatri saates kasutas neiu abivahendida lampi. Valgusfiltrite teemani aitas jõuda ja seda sisustada tema füüsikaõpetaja Tallinna

Reaalkoolist. „Minu füüsikaõpetaja on väga hea, tema tundides asjadest aru saada ei ole keeruline,“ kiidab neiu.

Kooliainetest on Annabelile alati väga meeldinud matemaatika. „Sest see on hästi loogiline,“ põhjendab ta. „Seal on kindlad valemid ja reeglid, mida järgides lahendad kui tahes keerulist ülesannet.“

Lisaks meeldib talle ajalugu. Kodust on kaasa antud arusaam, et kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. “Minu arust on oluline, et noored teaksid ajaloost. Mineviku vigade tundma õppimine aitab tulevikus asju paremini teha,“ on ta kindel.

„Käsitöö oli hästi tore aine, meeldib mingi lihtsa asja kallal nokitsemine ja see, et saab lõpp-produkti valmis.“ Kui aega vähegi põhikooli lõpetamise ja muude tegevuste kõrvalt üle jääb, heegeldab Annabel endale ühe suvise särgi valmis.

Alles põhikooli lõpuklassi õpilasena nendib Annabel, et eriala eelistused võivad veel mitu korda muutuda, kuid hetkel on tema huviorbiiti tõusnud meditsiin, mistõttu soovib ta gümnaasiumi jätkata meditsiini suunas. „Inimese anatoomia on hästi põnev. Ma tahaksin maailmast palju teada, aga kuna kõigest kõike teada ei saa, siis kuna inimene on ise osa maailmast, tahaksin rohkem teada inimese kohta,“ selgitab ta.

Kas Annabel oleks valmis mõnel järgmisel aastal uuesti Raketi pardale astuma? „Aigar ütles, et tule järgmine aasta ka, aga vaatab, sinna on veel pool aastat aega, ei tea veel,“ mõtiskleb ta ja lisab, et saates osalemise kogemus on olnud äge. „Inimesed on hästi toredad! Kartsin, et koos on palju tarku inimesi ja ma ei saa midagi aru, aga tegelikult on olnud hästi tore!“ Annabel möönab, et esineda talle meeldib ning positiivses stressiolukorras energiat jagub. Ka kohtunikud on olnud toetavad. „Kaja Pae tuli pärast viimast tiimi saadet minu ja Grete juurde ja ütles, et te olete väga lahedad! Kui läksin teadusteatri saate eel esimest ülesannet ära andma ja mõtlesin, et ma ei ole ju seda veel õppinud, siis Mart Noorma ütles, et võta aeg korraks maha. Need on olnud hästi toredad hetked!“

Annabel
Roheliste tiim
Autor: Grete Paat

Noortele, kes on andunud Raketi saate fännid, soovitab Annabel kindlasti ka ise saatesse kandideerida. Kas või nalja pärast nagu ta ise. Meeldejääv kogemus on garanteeritud!

 

Autor: Sigrid Rajalo
Fotod: Vesilind OÜ
Avaldatud: 18.04.2022