Näitus „Ülimalt armas kooselu“

Näitus

15:00 kuni 17:00

Tartu Ülikooli botaanikaaed, Lai 38, Tartu

Foto: TÜ botaanikaaed

7. juunil avatakse Tartu Ülikooli botaanikaaias näitus „Ülimalt armas kooselu“, mis toob külastajateni nelja kunstniku kriitilise tõlgenduse inimese ja looma suhtlusest läbi ruumi hõivamise perspektiivi. Näitusega koos avatakse ühtlasi tänavune Loodusfestival.

Inimeste intensiivse maakasutuse ja elupaikade hävitamise ajal, mil kogeme liikide kuuendat massilist väljasuremist, pälvib tähelepanu inimeste ja loomade kooselu. Kuigi kodustamise tulemusel on inimesed loomadega tihedas kokkupuutes, ei ole see viinud hästi toimiva elupaikade jagamiseni.

Näituse kuraatori, Tartu Ülikooli romanistika professori Sara Bédard-Goulet’ sõnul ajendavad näitusel esitletud kolm teost – Flo Kasearu „Kas sina tegid seda?“, Damien Beyrouthy „Tema nimi oli Petra“ ning Jean Arnaud’ ja François Landrioti „Rhinocerotopia“ – mõtisklema vastutuse üle, mis paratamatult seostub jagamise ja kooselamise teemadega. „Kuigi hääled nimetavad Flo Kasearu teoses väliselt süüdioleva osapoole, on vaatajal ruumi ette kujutada, kes süüdistatav olla võib ja mis kuriteos teda süüdistatakse. Elupaiga hävitamine on olulisim nii Damien Beyrouthyl kui ka Jean Arnaud’l ja François Landriot’l, ent need kaks teost osutavad ka vältimatule ökosüsteemide hübriidsusele ja vajalikule debatile, milles nad osalevad. Kõik teosed pakuvad võimsaid kujutisi nii loomade elust kui ka ainulaadsetest elatud kogemustest, luues tähendust ja äratades tähelepanu konkreetse dialoogi vastu, mis iga indiviidiga nõutud on,“ ütles Bédard-Goulet.

Tartu Ülikooli botaanikaaed pakub näituse korraldamiseks asjakohast ja unikaalset keskkonda. Kogudes taimeliike, et neid linnakeskkonnas kaitsta ja näidata, tagab see kontakti ainulaadsete isenditega, tõstatades samal ajal küsimusi tegelike ökosüsteemide kaitse ja seeläbi ka kooselu kohta. Näitus on seotud ohustatud liikide kultuurilist esindamist käsitleva uurimisprojektiga, mis rõhutab kunstide osatähtsust nii selle olulise probleemi teadvustamisel kui ka kriitiliste teoste loomisel koostoimes teadusliku uurimistööga.

Näituse avamisele aitasid kaasa Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Tartu Ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledž, Eesti Kultuurkapital ja Prantsuse Instituut Eestis.

Näitus on botaanikaaia piletiga ja jääb külastajatele avatuks 31. juulini iga päev kl 10–17.

Näitus kuulub Loodusfestivali programmi, mis sel aastal toimub 7.‒13. juunini. Tutvu kavaga SIIN. Loodusfestivali korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega.

Lisateave:
Sara Bédard-Goulet
näituse kuraator
Tartu Ülikooli romanistika professor
sara.bedard-goulet@ut.ee