Richardis saavad kokku kunst ja tehnoloogia

„Rakett69“ saates heade ehitamisoskusega silma jäänud Richard Lätt lihvis käteosavust juba väiksena isa kõrvalt. Hiljuti liitus ta päikeseautot ehitava Solaride meeskonnaga, peab plaani luua idufirma ning kui aega jagub, mängib kitarri.

Tegelikult on Richardil hobisid veel: maalimine, joonistamine, skulptuur, robootika, ehitus, elektroonika, naha-, puidu- ja metallitööd jne. Et nii kool kui ka hobid ühte päeva ära mahutada, venivad päevad mõnikord 16-tunnisteks. „Kõik pakub huvi. Kui on mingi variant proovida uut tegevust, siis alati tasub proovida,“ märgib noormees. Nii sattus ta ka „Rakett69“ võistlusele – lihtsalt proovis. Saate seitsmenda hooaja finalist Gert Lees, praegune Tartu Kutsehariduskeskuse mehhatroonika õpetaja soovitas oma õpilastel võistlusel osaleda. Üleskutse peale pani ka Richard ankeedi teele. „Järsku kutsuti kohale ja siis ma juba olin järsku saates. Üsna ootamatu, aga äge.“

„Rakett69“ õpetas Richardile meeskonnatööd. Tema senised hobid on eeldanud omaette nokitsemist. Käsitöö- ja kunstihuvist välja kasvanud tellimustööd nagu nahast püksirihmad, rahakotid, hõbedast kõrvarõngad või sõrmused, puidust mööbli ja palju muud on Richard algusest lõpuni ise valmis meisterdanud. Saates tuli aga meeskonnas töötada. „See andis mulle palju juurde – kuidas meeskond käima saada ja kuidas pingeolukorras kiiresti ülesandeid lahendada,“ selgitab ta. „Uskumatult hea klapp oli meil! Saime algusest peale kõik väga hästi läbi. Keskendusime koostööle ja analüüsisime kõik tehtud vead pärast läbi,“ kiidab Richard meeskonnakaaslasi.

Richard meeskonnaga ülesannet lahendamas

Richard meeskonnaga Rakett 69 saate ülesannet lahendamas.

Eredaimalt on noormehele saatest meelde jäänud ülesanne, kus tuli ehitada katapult, mis palle korvi lennutas. „Sihiku paika saamine võttis aega, aga siis tuli ideaalselt välja.“ Teine meeldejäävaim saade oli teadusteatrist. „Ma ei arva, et olen hea esineja, see oli päris suur katsumus, aga lõpuks läks väga hästi,“ on Richard rahul.

Aasta alguses lõi Richard ettevõtte RCAD Studios OÜ, et paremini teenindada suureks paisunud klientuuri soove nahk-, puit- ja metallitööde järele, kuid tegelikult peab ta sedalaadi käsitööd jätkuvalt hobiks ning mõlgutab mõtteid hoopis tehnoloogia teemadel. Tartu Kutsehariduskeskuse mehhatroonika eriala valis Richard põhjusel, et see annab laiad inseneeriaalased alusteadmised ja -oskused, mida edasises karjääris ära kasutada. „Ideedest mul puudus ei ole. Tuleb lihtsalt kätte võtta ja start-up ära teha.“ Richard peab iduettevõtlusega alustamise võimalusi Eestis väga heaks. „See on super variant, kuidas millegagi alustada. Ideest töötava ettevõtteni on hästi kiiresti võimalik liikuda ja selle jaoks ei ole endal vaja tohutut investeeringut.“

Kui enda puhul peab Richard inseneeriahuvi iseenesestmõistetavaks, siis kõige olulisemaks hindab ta siiski uudishimu selle vastu, kuidas maailm ja ümbritsev toimib. Ka Raketi saates osalemiseks on tema sõnul tarvis eelkõige loogilist mõtlemist. Richard selgitab enda näitel, et viimaste aastate jooksul on tema maailmapilti lisandunud põhikoolis armastatud reaalainete kõrvale kunstilisem mõtlemine, kuid jätkuvalt kannustab teda huvi selle vastu, kuidas asjad toimivad. „Koolitöös võiks olla rohkem seda, et noored ise esitaksid küsimusi, miks mingi asi nii töötab. Minul oli väiksest saati see huvi olemas ja käisin pisikeses koolis, kus tegeleti õpilastega individuaalsemalt. On oluline, et eriti väikestel lastel ei kaoks uudishimu.“

Kui uudishimu viib elus edasi, siis uute uste avanemiseks ja võimaluste tekkeks on sageli vaja liikuda n-ö õiges ringkonnas ja luua uusi tutvusi. „Tänu sellele, et läksin Raketti, sain tuttavaks just nende inimestega, keda otsisin. Sealtkaudu sain ka Solaride’i,“ märgib Richard. Sarnaselt paljude teiste raketlastega soovitab Richard alati proovida midagi uut, sest isegi kui projekt lõpuni ei lähe, on sellest alati midagi õppida ja uusi, sarnase huviga sõpru leida.

Autor: Sigrid Rajalo
Avaldatud: 17.05.2021