Kirglik keemiafänn Maxim Bilovitsky peab ülipopulaarset YouTube kanalit

YouTube’s venekeelset keemiakatsete teemalist kanalit pidav Maxim Bilovitsky videoid on vaadatud üle 100 miljoni korra, tema jälgijaskond ulatub 900 000-ni – kunagisest hobist on saanud mehele töö.

Pälvisid hiljuti teaduse populariseerimise konkursil preemia, seda peamiselt oma YouTube´i videote eest, millel on tõesti muljetavaldav jälgijaskond. Populaarsemaid videoid on vaadatud miljoneid kordi. Mis motiveeris Sind neid videoid tegema?

Esialgu hakkasin videofilmimisega tegelema juba 2008. aastal, kui ostsin endale videokaamera. Sel ajal oli YouTube alles lapsekingades ning teaduslikke ja eriti keemilisi videoid oli väga vähe. Siis meeldis mulle väga ühe norralase kanal, kus ta näitas huvitavaid katseid keemias, aga ainult tekstikommentaaridega. Minu arust kandis see nime mabakken. Otsustasin, et võin ka midagi sarnast postitada ja juba häälnäitlemisega. Sel ajal meeldis mulle juba keemia ja hakkasin mõnda oma katset filmima, näiteks kristallide kasvatamist. Seetõttu hakkasid minu videod YouTube'is kiiresti publikule meeldima, millest sain motivatsiooni filmida midagi muud, luues nii endale midagi hobitaolist.

Kes on videote peamine sihtgrupp ja miks?

Esialgu vaatasid mu videoid samad teaduse vastu kirglikud inimesed nagu mina, umbes minuvanused, umbes 16-20-aastased. Kuid aja jooksul hakkasin märkama, et publik kasvab koos minuga, nii et täna vaatavad mind peamiselt 25–40-aastased inimesed, mis on üsna üllatav. Paljud kirjutavad, et nad ei õppinud koolis üldse keemiat, kuid minu videod äratasid neis huvi ja isegi mõned otsustasid uuesti õpingute juurde tagasi pöörduda. Kahjuks on seda praeguste noorte kohta raske öelda, sest statistika järgi vaatab mind alla 18-aastastest vaid 6%.

Maxim
Maxim Bilovitsky hoidmas käes TCPO baasil
keemilise valgusallikaga purke

Foto: Erakogu

Kas videod on oma eesmärgi täitnud? 

Arvan küll, kuna mõned inimesed hakkasid isegi ülikoolis minu videote teemadel teadustöid kirjutama.

Millist tagasisidet oled videotele saanud? 

Kommentaarid on enamasti positiivsed. Inimestele meeldib vaadata, kuidas mu kanal kasvab ja sisu kvaliteet paraneb. Huvitav on muide, et sageli leiavad inimesed minu videotest ebatäpsusi ja vigu, millest ma isegi ei teadnud, nii et mõnikord võib kommentaarides leida fakte, mida üheski entsüklopeedias pole kirjas.

Keemia on reaalainetest ilmselt Su nn lemmikaine, õppisid seda ka ülikoolis. Mis muutis just keemia Sinu jaoks nii paeluvaks?

Huvi keemia vastu tekkis mul 8. klassis, kuna mul oli väga hea õpetaja, kes oli ka mu perekonna sõber. Kuidagi väga lihtne oli see aine minu jaoks. Mulle meeldis, et keemia on sisuliselt kõik, mis meid ümbritseb. Eriti hästi sain sellest aru stendilt, mis meie klassiruumis rippus ja mis kirjeldas kõikide keemiliste elementide kasutamist igapäevaelus. Samuti praktilises mõttes oli mul keemiast palju lihtsam aru saada kui ühestki teisest ainest. Võite näiteks segada soodat ja äädikat – juba kõige lihtsam keemiline eksperiment, kõik on kohe selge, mis toimub. Matemaatika või füüsikaga nii lihtne aru saada, mis toimub, ei ole, seal on palju abstraktseid asju, mida näiteks mul oli väga raske oma peas ette kujutada. Koolis osalesin ka keemiaolümpiaadidel ja jõudsin isegi 2009. aastal Tartusse üle-eestilisele olümpiaadile, mis oli meie provintsikooli jaoks on äärmiselt haruldane.

Oled tegelenud ka teadusfotograafiaga, kas tegeled jätkuvalt?

Tegelikult hakkasin teadusfotograafiaga tegelema juhuslikult, sest videote filmimise ajal pildistan sageli ka mõnda katset või nende tulemusi. 2013. aastal märkasin eestikeelse Vikipeedia korraldatava teadusfoto konkursi kuulutust, mistõttu otsustasin osa oma arhiividest sinna üles laadida. Selle tulemusel anti mulle isegi auhind, nii et otsustasin järgmistel aastatel ka osaleda. 2017. aastal võitis mu video rahvusvahelisel konkursil Vikipeediast isegi esikoha, mis mind meeldivalt üllatas. Huvitav on see, et esitasin konkursile video, mida ma oma YouTube'i kanalisse ei lisanud, kuna ei leidnud sellele mingit kasutust. Selgus, et teadusfotode konkursi žüriile meeldis see väga. Sel aastal osalen ka konkursil, tulemused peaksid selguma õige pea. Tulevikus oleks mul huvitav astrofotograafiasse süveneda, kuid raha tuleb kulutada kallite seadmete ostmiseks.

Millega tegeled muul ajal ja kas keemia on jätkuvalt osa Su elust?

Nüüd pole keemia minu jaoks enam lihtsalt hobi, vaid osa minu tööst. Videote filmimiseks on vaja pidevalt katseid teostada, nii et minu jaoks pole laborikittel lihtsalt filmimise rekvisiit, vaid osa tööriietest. Lisaks meeldib mulle vabal ajal looduses jalutada, rattaga sõita ja reisida.

Kas kuskil võib Sind ka päriselus näha keemiakatseid tegemas?

Viisin avalikult mitu korda läbi näidiskatseid, kui mind kutsuti Kiievisse või Odessasse videoblogijate festivalile. Eestis pole mind aga veel sellistele üritustele kutsutud. Mul oleks huvitav teadusteatris osaleda ja korraldada vastavalt tellimusele üritusi. 

Maxim Bilovitsky YouTube kanal. Keemiavideod on võimalik vaadata ka inglisekeelselt kanalilt:

Põnev video tseesiumist:

 

Autor. Sigrid Rajalo
Avaldatud: 25.01.2022