Gert Lonks: leiutamine viib mind innovatsiooni keskele

Eelmisel aastal lendas noorte leiutajate säravasse taevasse toona Lümanda põhikooli 9. klassi õpilane Gert Lonks, kes võitis Eesti Teadusagentuuri õpilasleiutajate riiklikult konkursilt lausa kaks eripreemiat. Võidupreemia suunab noormees aga tüdrukute tehnoloogiaringi läbiviimiseks.

Gert on leiutamisega tegelenud juba pikalt -  ta on hoolega vaadanud sellealaseid dokumentaale, lugenud ajakirju ning raamatuid. Elektroonika juurde leidis noormees tee juba kolmandast klassist, kui ehitas enda esimese elektrimootori. Võimalus uurida teemat internetis süvitsi pani aluse ka edaspidisele leiutamistuhinale. Tõsisemalt hakkas Gert sellega tegelema aga põhikooli algusaastatel ning jälgis aktiivselt tehnikaga seotud väljaandeid ja meediat. Enda tehnoloogia alaseid teadmisi täiendab ta ka erinevatel kursustel ja programmides nagu Noore Inseneri Programm, Prototron Juunior, TalTechi töötoad, Changemakers Academy. 

Fasty
Fasty prototüübi kirjeldus (autor: Gert Lonks)

Suure tõuke andis leiutamisel ka Gerdi füüsikaõpetaja, kes juhendas ja suunas enda poega osalema leiutajate konkursil. See innustas ka Gerti enda leiutisi kirja panema ning konkursile saatma, mille tulemusi nägi ilmavalgust mitmeid tunnustusi pälvinud leiutis Fasty. Fasty on lahendus, mis aitab sisse lülitada kodus kasutatavaid seadmeid täpselt siis, kui vaja. Olgu selleks kohvimasin, keedukann või televiisor. Leiutise idee sai alguse ebamugavast, kuid igapäevasest probleemist - kui oled hommikul maganud oodatust kauem ning kiirustad kooli või tööle, jääb kohvi või söögi tegemine tagaplaanile. Fasty aitab kõik meeldivaks hommikuks vajalikud seadmed määratud ajal sisse lülitada ja nii saad kindel olla, et sisse magamine ei takista hommikusöögi või -kohvi joomist. 

2019. aastal saadud riikliku konkurssi võit Fasty-le on noormehele andnud motivatsiooni ka edaspidiseks leiutamiseks. “Olen väga rahul sellega, kuhu olen jõudnud selle saavutusega mis sealt sain,” lisab Gert. Lisaks on see ajendanud leidma lahendusi ka teistele olulistele probleemidele. “Kui mõni idee on pähe tulnud, olen need kohe kirja pannud.”

Eesti Teadusagentuuri poolt korraldatud õpilasleiutajate riiklikul konkursil eriauhinna pälvinud Gert valiti Eestit esindama Ameerika Ühendriikide Suursaatkonna Eesti toel Regeneron International Science and Engineering Fair-il, mis jäi koroona tõttu paraku ära. See aga Gerti ei pidurdanud - auhinnafondi suunas ta selle asemel tüdrukute tehnoloogiakursuse korraldamiseks Saaremaal. Põhjus selleks on lihtne: “ühel hetkel märkasin, et ei tegele oma huviga kooli kõrvalt väga palju. Tahtsin teha kursust, et läbi õpetamise ka ise õppida. Mulle meeldib inimestele ka asju selgitada ja õpetada,” lisas Gert.

Mida võivad juuli alguses toimuval kursusel osalejad oodata? Eelkõige uusi ja praktilisi oskusi, nagu mikroskeemide lugemine ning elektroonikakomponentide õppimine ja kasutamine. Kursusel näidatakse, millised on erinevad tehnikamaailma võimalused. Gert lisab: “me kõik oleme väga loovad inimesed, kui teaksime tehnoloogiast rohkem.” Gert soovitab kõigil, kellele meeldib keerulisi probleeme lahendada ja asjadesse sügavuti minna, leiutamisega tegeleda. See annab kuhjaga kasulikke kogemusi ja teadmisi, mis aitavad leida loovaid ja kastist välja lahendusi. Noormehe jaoks on see võimaldanud luua tugevaid suhteid ülikoolidega ning laiendada enda tutvusringkonda, kellelt saab vajadusel alati nõu ja abi küsida. “Huvi tehnoloogia ja leiutamise vastu tähendab tihti ka seda, et olen innovatsiooni keskel ja see võimaldab mul kaasaegsete lahendustega kaasas käia,” selgitab ta.

Tema sõnul võiksid olla inimeste üldised tehnikaalased teadmised olla praegusest suuremad, kuna tegemist on igapäevases elus praktiliste ja vajalike oskustega. “Näiteks on mul endal ette tulnud olukord, kus televiisori digiboks ei läinud tööle. Tavaliselt minnakse kohe uut ostma, kuid asja lähemalt uurides leidsin, et viga oli seadme adapteris, mis vajas lihtsalt asendamist,” selgitab Gert. Töövahend, mis võiks igas kodus olla, on multimeeter: “sellega saab mõõta, kui tühjad akud või patareid on. Nii saab vältida olukordi, kus visatakse pooltäis patareid minema.”

Gerdi juhendaja ja toetaja Madli-Maria Naulaineni sõnul sai Gert kooli viimastel nädalatel juba kätt proovida tehnoloogiaringi juhendamisel ja projektipäeva töötoa korraldamisel Kuressaare linnuses. “Gert on väga innukas ja suur asjaarmastaja, mistõttu on põnev väljakutse proovida end panna tüdrukute rolli ja läheneda teemadele nii, et neid ka teistele selgitada. Tänaseks on ta kokku pannud terve kursuseplaani, mis hakkab toimuma juuli alguses Kuressaare Noortejaamas,” lisas Naulainen.

Loe lähemalt õpilasleiutajate riiklikust konkursist Eesti Teadusagentuuri kodulehelt: https://www.etag.ee/tegevused/konkursid/opilasleiutajate-konkurss/

 

Autor: Mare Vahtre
Avaldatud: 28.06.2021