Viikingiaja aarded Eestist

Näitus

kuni

Paks Margareeta (Eesti Meremuuseum), Pikk 70, Tallinn

Viikingiaja näituse külastajad

Eesti viikingiaega tutvustav näitus toob esmakordselt avalikkuse ette suurima valiku haruldasi viikingiaegseid leide ning koos nendega ka uued uurimustulemused Eesti viikingiajast.

Näha saab hinnalisi hõbeaardeid, relvi, ehteid, mõõku, tööriistu jne. Näitusel keskendutakse aarete ja rauatöö näidete põhjal kaubandusele ja Eestit mõjutanud viikingite kaubateedele. Lisaks käsitletakse ka viikingiaja teisi tahke nagu linnused, uskumused ja matmiskombestik.

Sellel näitusel eksponeeritud leiud on andnud aluse uuteks põnevateks teaduslikeks järeldusteks viikingiaegsest Eestist. Näiteks võime täna julgelt väita, et üks peamine viikingite kaubatee kulges piki Põhja-Eesti rannikut ning mööda Virumaa jõgesid-järvesid. Tuleb välja, et viikingiaegne Eesti oli tähtsa viikingite kaubatee osa ning siinsetel aladel elanud inimesed väärtuslikud kaubanduspartnerid nii Euroopale kui ka Araabiamaadele.

Eksponaatidega seotud lugude avastamist näitusel lihtsustavad animatsioonid ja kaardiprogramm. Lastega peredele mõeldes on näitusesse integreeritud eraldi tasand, kus abimees siil Õnneleid aitab hõlpsamini näitusel orienteeruda ning tuhande aasta tagusesse aega rännata. Näitusega kaasnevad temaatilised ekskursioonid, muuseumitunnid ning pereprogrammid.

Näitust toetavad Eesti Teadusagentuur ja Eesti Kultuurkapital.