Ungarlase kaldesensor on kasulik nii purjetajatele kui arstidele

Ungarlane Áron Molnár on ambitsioonikas noormees, kes unistab oma elektrotehnikaga tegelevast idufirmast. Euroopa noorte teadlaste konkursil osales ta oma uudse ülitäpse kaldesensori projektiga, mis pälvis Intel ISEF 2018 eripreemia ehk osaluse Pittsburgis Ameerika Ühendriikides toimuval noorte teadlaste messil.

Ta töötas välja täiesti uue nägemusega uue põlvkonna kaldesensori, mis on odav, liikuvate osadeta ning täidab laia mõõtevahemikku, suurt täpsust ja lihtsust nõudvaid ülesandeid. „Sellist sensorit saab laialdaselt kasutada tööstuslikes rakendustes, näiteks meditsiinirobotites või lennukites, aga samas on see kasulik ka näiteks purjetajatele, et mõõta tõusu ja mõõna. Isegi maavärinat saab avastada. Tahtsin teha midagi, mis oleks kasulik paljudele,“ rääkis noormees.

ung
Foto: Euroopa Komisjon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edu tiivustas

Koos oma töörühmaga töötas Molnár välja lausa kaks sensori varianti: ühel on eriti kõrge lahutusvõime, teisel põhimõtteliselt piiramatu mõõtevahemik. Sensorites kasutatakse kalde mõõtmiseks ferrovedelikku, need ei sisalda liikuvaid osi ning nende reageerimisaega on lühem just tänu madalama viskoossusega ferrovedelike kasutamisele.

Elektromagneetika on Molnári alati huvitanud. „Mõtlesin, et mis siis saab kui kombineerida sensor ja ferrovedelik. Kui prototüüp töötas, siis ee inspireeris mind edasi tegutsema,“ kirjeldas ta oma kaheaastast projekti.

Kirjanikust inseneriks

„Tegelikult tahtsin kunagi saada kirjanikuks, aga mu vanaisa oli mehaanikainsener ja ta õpetas ning inspireeris mind nii palju, et ma ei saanud enam peatuda,“ rääkis sel sügisel Budapesti ülikoolis elektrotehnika eriala õpinguid alustanud ungarlane.

Euroopa noorteadlaste konkursil osalemine oli tema jaoks esmakordne kogemus nii suurel rahvusvahelisel üritusel ja see jättis talle sügava mulje. „Selline kogemus inspireerib ja samas täeindab mind nii inimese kui insenerina,“ sõnas ta.

Marii Kangur