Ukrainlanna arendab paljude rakendusvõimalustega robotit

17-aastane ukrainlanna Yana Zhabura uuris oma insenerivaldkonna uurimistöös kolme jalaga roboti tehnilise võimekuse parandamise võimalusi ja valmistas täiustatud roboti prototüübi. Tema projekt pälvis Euroopa noorte teadlaste konkursil teise koha preemia ehk 5000 eurot ja Stockholmi rahvusvahelise noorte teadusseminari (Stokcholm International Youth Science Seminar) eripreemia koos kutsega osaleda Nobeli preemia tseremoonial.

Zhabura ütles, et selline tunnustus on talle suureks üllatuseks. „Minu töö tugevus on ilmselt selle praktilisus, sest roboteid kasutatakse nii paljudes erinevates eluvaldkondades,“ arvas ta.

ukraina
Foto: Euroopa Komisjon

 

3D-printer pakkus mõtteainet

Robotite-teema hakkas neiut huvitama seoses sellega, et ta uuris 3D-printeri toimimist ja sai teada, et üks tüüp printereid kasutab just deltaroboti süsteemi. „Mängisin printeriga, et süsteemi paremini mõista, ja siis mõtlesin, et miks seda rohkem ei kasutata,“ rääkis ta.

Praegu võimaldavad sellised robotid nimesi ohtlikest tootmisprotsessidest ja rutiinsest tööst säästa, kuid Zhabura sõnul on tähtis arendada uut tüüpi manipulaatoreid, mis suudaks tõhusamalt töötada. Tema arendatud prototüüp erineb olemasolevatest konstruktsioonidest, sest seda saab nii liigutada kui pöörata, sellel on võrdlemisi lai tööpind ja suur töökiirus. Viimase tagab liikuva osa üsna lihtne ehitus. „Minu lemmikosa teadustööst on see, kui näen, et asi päriselt töötab,“ ütles ukrainlanna.

Robot liigub ja paindub hästi

Zhabura on juba välja töötanud prototüübi võimalusi demonstreeriva tarkvara ja selle liikumise matemaatilise mudeli. Konkursi žüriilt saadud tagasiside põhjal plaanib ta nüüd oma projekti edasi tegeleda, et see kasutusvalmiks saaks. „Kuna deltarobot on liikuv ja painduv, on sellel palju kasutusvõimalusi näiteks meditsiinitehnikas,“ rääkis sel sügisel Kiievi Polütehnilises Instituudis ülikooliõpinguid alustanud neiu.

 

Marii Kangur