Küprose tüdrukud uurisid ilma

15-16-aastased Katerina Telamitsi, Anastasia Eliofotou ja Savvina Nikolaou Küproselt Limassolist uurisid oma füüsikavaldkonna projektis raadiosonde ning seda, kuidas nende abil saab prognoosida ilma ja uurida meteoroloogiliste parameetrite variatsioone troposfääris sõltuvalt kõrgusest merepinnast.

„Inimesed püüavad ikka maailma mõista, et miks täpselt midagi toimub. Ja ilm pakub alati kõneainet ja ollakse huvitatud, et milline ilm homme tuleb,“ rääkis Telamitsi, miks nad otsustasid uurida meteoroloogide tööd.

küpros
Foto: Euroopa Komisjon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elifotou märkis, et Küprosel valivad noored uurimistööks pigem sotsiaal- või keskkonnateemad, aga neid huvitas just füüsika.

Kõigepealt pidi taust selgeks saama

Projektiga tegelesid nad koolist vabal ajal. „Enne ei teadnud me neist asjadest midagi, aga olime väga huvitatud, lugesime palju, õppisime mõisteid, saime samm-sammult targemaks,“ kirjeldasid tüdrukud.

Esmalt otsisid nad internetist usaldusväärseid allikaid, mis aitaks neil aru saada mõistetest nagu näiteks atmosfäärirõhk, suhteline niiskus, raadiosond ja tefigrammid. Nad külastasid Küprose raadiosondide ametit ja said aru, kuidas meteoroloogid raadiosonde ilma prognoosimiseks kasutavad. Lõpetuseks kasutasid autorid tefigrammide analüüsi, et ise teatud piirkonnas, kuupäeval ja kellaajal ilma prognoosida ning selgitasid välja, kas ilm tõotas tulla päikseline või vihmane. Võib-olla õnnestub neil andmeanalüüsi ka jätkata.

Inimesed vajavad uusi teadmisi kui õhku

„Meid üllatas, kui palju infot annab tefigramm. Mõistsime, kui tähtis on meteoroloogia inimkonnale. Ja üleüldse – kui palju õnnetumad oleksime ilma uute teadmisteta. Inimestele on loomuomane pidevalt uut avastada,“ rääkis Nikolaou.

Euroopa noorte teadlaste konkursil osalemine oli tüdrukutele väga põnev ja tore kogemus, sest nad kohtasid palju suhtlusalteid inimesi ja said palju uusi ideid.

Marii Kangur