Egiptlased uurisid mitme sihtmärgi kombineeritud ravi võimalusi

Ravimitööstus on palju aastaid olnud keskendunud kitsalt uute preparaatide loomisele, millel on varieeruv tõhusus ning millega kaasnevad kõrvaltoimed ja kulud. Haigused ja patogeenid arenevad aga looduses teatud spetsiifilistel viisidel ning noorte egiptlaste Seif Aser Rady ja Mohamed Mahmoudi sõnul peab ravimitööstus sellega arvestama. Oma meditsiini valdkonna projektis uurisid nad võimalust kasutada vähiravis kombineeritud sihtmärkravi.

egipt
Foto: Euroopa Komisjon

Noormehed said idee uurimistöö teemaks bioloogiatunnist. „Õppisime vähi kohta ja see oli nii huvitav. Pealegi, keemiaraviga on tihti igasugused jamad kaasas,“ rääkis Rady.

Väiksemate kuludega, aga tõhusam

Mahmoud ütles, et vähktõbi on praeguse aja hirmus epideemia, mis areneb pidevalt, muutub vastupidavaks kõikide kasutatavate ravimeetodite suhtes ning sunnib kasutama ravimikombinatsioone, mis samas tekitavad patsiendi organismis kõrvalmõjusid. „Mitme sihtmärgi kombineeritud ravi arendamine aitaks säilitada mitme ravimi kombinatsioonide tõhusust, leevendada kõrvaltoimeid ja vähendada kulusid,“ selgitas ta.

Egiptlased on oma projekti kallal töötanud poolteist aastat. Uuringus, kasutasid nad inhiibitorit nimega Wiskostatin. „Meie uuringu tulemuste järgi saame öelda, et see ravim toimib mitmele sihtmärgile (näiteks molekulid, retseptorid) ja on vähirakkude suhtes tugevalt selektiivne, see on teiste ravimitega võrreldes väga tõhus,“ ütles Rady.

Kui palju on veel õppida

Dakahlia STEM (science, technology, engineering, mathematics) kooli abituriendid plaanivad ülikoolis õppida meditsiini ja biomeditsiinitehnoloogiat. Mahmoud ütles, et teda huvitab keha toimimine. Rady soovib aga tulevikus kombineerida füüsika ja bioloogia teadmised ning selleks tundub biomeditsiinitehnoloogia talle hea võimalusena.

„Teadus on lõbus ja samas saab inimesi aidata ning teha muutusi,“ ütles Rady. Mahmoud lisas, et kõik ongi teadus, sest elu põhineb teadusnähtustel.

Uurimistööd nimetasid noormehed huvitavaks kogemuseks, mis oli natuke lõbus ka. „Saime aru, et meil on veel nii palju õppida. Tulemused üllatasid meid ja panid vaatenurki muutma,“ kirjeldasid nad.

Marii Kangur