Austria poisid arendavad kõigile kättesaadavat tehisintellekti

Nii-öelda tehisintellekti võib tänu võimsate arvutite taskukohasemale hinnale leida tänapäeval varasemalt mõeldamatutes kohtades. 19-aastased austerlased Florian Cäser ja Michael Plainer on tänaseks 13 kuud tegelenud projektiga „Sigma – Kuidas arvutid õpivad?“ ja seadnud endale eesmärgiks levitada tehisintellekti nii, et see oleks kõigile kättesaadav ja mõistetav.

Noormeeste matemaatika valdkonda kuuluv uurimistöö pälvis Euroopa noorte teadlaste konkursil kolmanda preemia ehk 3500 eurot.

austria
Foto: Euroopa Komisjon

Sobilik kõigile

Cäser ja Plainer selgitasid, et Sigma on intuitiivne moodulsüsteem, mis on võimeline automatiseerima peaaegu kõiki rakendusi, mis tavaliselt vajavad inimtaipu. Süsteem on vabalt kättesaadav, tasuta ja sobib igaks eesmärgiks. „Sigma abil saavad nii eelneva kogemuseta tudengid kui ka professionaalid realiseerida uuenduslikke ideid, teha teineteisega vahetut koostööd ja õpetada arvutitele vaid näidete põhjal keerulisi suhteid,“ rääkis Plainer.

Cäser ja Plainer rääkisid, et selline teadustöö istub neile hästi, kuna nad näevad oma töö tulemust kohe silme ees. „Meile meeldib avastada ja näha põhjuseid, miks asi ei tööta,“ rääkis Cäser. Plainer lisas, et vahel ei pruugi lausa sada korda järjest programmi tööle saada, aga seda mõnusam on tunne, kui süsteem lõpuks toimima saab.

Koostöö viib edasi

Noormehed kinnitasid, et tiimitöö on hea, sest koos töötades saab üksteist pidevalt motiveerida. Ja seda läheb vaja just neil hetkedel, kui miski sada korda järjest ei toimi.

Koos tegutsedes tulid nad ka oma uurimisteema peale, nimelt inspireeris neid väga Super Mario videomäng. Sel sügisel jääb aga noormeestel videomänguks vähe aega, sest ees ootab ajateenistus. Pärast seda soovivad nad oma projektiga edasi tegeleda ning ülikooli astuda. Suure tõenäosusega asuvad nad matemaatikat ja arvutiteadust õppima Müncheni Tehnikaülikooli, sest seal tegutsesid nad ka oma projektiga.

Marii Kangur